05.01.18

Фразеологія - урок КВК з української мови у 6 класі



Тема: підсумковий урок по темі „ Фразеологія “



Мета: узагальнити знання учнів по темі; закріпити уміння знаходити фразеологізми в тексті і використовувати у мовленні; користуватися фразеологічним словником; розвивати пам'ять, артистизм, кмітливість, виховувати учнів у дусі народної моралі.

Обладнання: малюнки, виставка книг по темі, фразеологічні словники, тести.
Тип уроку: урок – КВК.
                                           Хід уроку

Слово учителя:

А) – Дорогі друзі!
Сьогодні проводимо не звичайний урок, а урок КВК. Тема уроку – фразеологія. Знання фразеології, вміле її використання – невід'ємна частина мовної культури людини. Фразеологія – це окраса мови, могутній стилістичний засіб чіткої і дохідливої передачі думки. Сьогодні показати свої знання та вміння готові дві команди: „Гноми“ і „Покемони“.
Б) Представлення журі.


 Двері в наш КВК відкриває конкурс 1. «Розминка».
2
1. Команди одна одній задають питання: 
А) Що таке фразеологізм?
Б) з якою метою у мові використовуються фразеологізми?
В) У текстах яких стилів вони найчастіше вживаються?
Г) Де можна знайти пояснення значення фразеологічних зворотів?

2. Учитель називає фразеологізми, а учні повинні пояснити їх значення ( команди відповідають по черзі ).
   
   Танцювати під чиюсь дудку, точити баляси, згоріти від сорому, впадати в очі, плутатися під ногами, робити з мухи слона, виходити з себе, сім п’ятниць на тиждень, братися за розум, намотати на вус, правити теревені, пекти раки, берегти як зіницю ока; засукати рукава, очам не вірити, надути губи, повісити носа, скипіти від злості, розбити глек, товкти воду у ступі, водою не розіллєш, набрати в рот води, як дві краплі води.

 Конкурс 2. „ Власна назва “.
( Учитель називає першу частину усталеної фрази, а учні продовжують її ).
-        Як не вмер Данило, ( так болячка задавила ),
-        Казала Настя, ( як удасться ),
-        Сиди Векло ( ще не смеркло ),
-        Андрійку ( дай копійку ),
-        Ой не ходи Грицю, ( та й на вечорниці ),
-        У всякої Федори ( свої отговори ),
-        Парочка ( Мартин та Одарочка ),
-        На людях Ілля, ( а вдома свиня ).

Учитель: Члени журі підводять підсумки.

Конкурс 3. „ Перекладачі “
 ( Перекласти фразеологізми з російської мови на українську ).
- Бить баклуши – байдикувати,
3
- Кричать во всю глотку – дерти горло,
- Задирать нос – кирпу гнути,
- Было да сплыло – було та загуло,
- Как белка в колесе – як муха в окропі,
- Не в своей тарелке – ні в сих, ні в тих,
- Вывести на чистую воду – вивести на сухе,
- Дать стрекача – накивати п’ятами.

Конкурс 4. „ Знавці “
( Треба пояснити, який стан людини відображають слідуючі групи фразеологізмів ).

1. Живуть душа в душу;
    Водою не розіллєш;           дружба, доброта.
    Воркують як голуби.



2. Як з цепу зірвався;
    Неначе бузини обївся;     злість.
    Аж побілів.


3. Ходором ходить;
    Ходить бобирем;     гоноритися, високої думки про себе.
    Задирати носа.
4. Про яку людину кажуть:
    із води сухим вийде;   
    пройшов вогонь,
    воду і мідні труби;      досягне мети, впевненість.
    Малий не промах.
 
Конкурс 5. „ Весела пантоміма “.
( передати значення фразеологізмів за допомогою пантоміми.
Завдання команди–супротивника  –  назвати його, пояснити значення. )

4
А) Задерти носа;                Б) Виходити з себе;
Братися за розум;                   Надувся, як сич;
Живуть душа в душу.            Воркують як голуби.

Конкурс 6. „ Хто швидше ? “
( На дошці фразеологізми. Завдання – відкрити дужки. )

А) – ( заєць, кіт, козел ) наплакав;
     - ( ведмежа, собача, вовча ) послуга;
     - знає ( кішка, лисиця, собака ), чиє м'ясо зїла;
     - відкрити ( Африку, Америку, Азію );
     - битися головою об ( підлогу, стіну, двері );
     - поможе, як мертвому ( банки, кадило, гірчичники ).

Б) – ділити шкуру не вбитого ( вовка, ведмедя, зайця );
    - купити ( лиса, кота, собаку ) в мішку4
    - товкти ( зерно, перець, воду ) в ступі4
    - в мішку ( голки, шила, булавки ) не утаїш;
    - надувся, як ( кіт, хом’як, сич ) на погоду;
    - вовк у ( ведмежій, ослячій, овечій ) шубі.

Конкурс 7. „ Капітани “

Завдання 1. Згадати фразеологізми з назвами цих предметів:
-        пояс ( заткнути за пояс );
-        телефон ( висіти на телефоні );
-        каміння ( кидати каміння в чужий город );
-        мило ( намилити шию );
-        шишки ( всі шишки валяться );
-        вода ( набрав у рота води ).
Завдання 2. Знайти  в уривках стійкі звороти і пояснити їх значення.
1. Виявився молодцем,
Зміг подужать ношу –
Не ударив в грязь лицем
І не сів в галошу.
5
2. Лукавий чоловік словами нас голубить,
Неначе всіх і жалує, і любить.
Для правди, для добра живе,
Як по воді пливе;
А ближче придивись ти –
І видно, що виля хвостом;
Помажу, мов медком,
Солодше буде зїсти.

Конкурс 8. „ Ерудити “.

Завдання 1. Зробити синтаксичний розбір речень. ( Біля дошки по 3 представники від команди ).

1. Їм було важко, але ніхто не думав опускати руки.
2. Розумієш, дубово голово, що ти наробив?
3. Сторож комарика придавив.

1. Він виконав доручення з горем пополам.
2. Івана гукають, а він і вухом не кивне.
3. Ідемо тепер разом, садова голово!
   
Завдання 2. Підібрати синоніми.
( Біля дошки по 3 представники від команди ).



1. Слід простив.
2. Пальчики оближеш.
3. Замітати сліди.

1. Дивитися в оба.
2. Водити за ніс.
3. Пекти раки.
 










6
Завдання 3. Підібрати антоніми ( робота з картками ).


Картка 1.
1. Дати волю язикам.
2. Жити душа в душу.
3. Бити байдики.


Картка 2.
1. Засукати рукава.
2. Розбити глек.
3. Ні пари з уст.

Конкурс 9. „ Комплімент “.

Учитель: Команди старалися, показали свої знання та вміння, талант та кмітливість. Вони заслуговують на похвалу. Надаємо слово кожній команді, яка буде говорити похвальне слово команді – суперниці.
Учитель: Поки члени журі оцінюють ваші газети ( випущені вдома ) – дружній шарж на супротивників, підводять підсумки, я звертаю вашу увагу на виставку книг. Вони допоможуть вам розширити знання з теми „ Фразеологія “, поповнити свій лексичний запас, що зробить вас приємними і цікавими співрозмовниками.
 
Підсумок уроку.
Останнє слово членам журі. Нагороди. Поздоровлення. ( звучить музика ). 










7



Немає коментарів:

Дописати коментар