15.01.16

Методична розробка уроку української мови у 5 класі « Значущі частини слова ».


Теплівська середня загальноосвітня школа
Какалюк Олена Леонідівна

Тема: Значущі частини слова.
           Тренувальні вправи.
Мета: поглибити знання учнів про значущі частини слова;
закріпити їх знання про будову слова, розвивати вміння                                                                                           розбирати слова за будовою; провести дослідження про роль
суфіксів і префіксів;
виховувати пізнавальний інтерес до мови.

Тип уроку: застосування знань і формування вмінь.
Обладнання: підручник, схеми, кодоскоп, компютер.
       
Хід уроку

I. Організаційний момент
I I. Оголошення теми та мети уроку.

I I I. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Бліц – опитування (« Мікрофон» )
- Що таке префікс, корінь, суфікс, закінчення, основа?
- Для чого служить закінчення?
- Яким може бути закінчення?
- Як знайти закінчення в слові?
- Як знайти основу в слові?
- На що вказує закінчення в іменнику і прикметнику?
- На що вказує закінчення в дієслові?
- Чому в слові білого закінчення –ого, а в слові біло закінчення нема?
- Яка різниця між формами одного і того ж самого слова і між спільнокореневими словами?
- Що треба перше виділяти – префікс і суфікс, чи корінь? Чому?
- Що таке лексичне значення слова?
- Що таке граматичне значення слова?
- Чи можна визначити лексичне значення слова за закінченням?
- Чи можна визначити граматичне значення слова за закінченням?


2
IV. Зміцнення й поглиблення знань

1. В поданих словах виділити основу та закінчення:
( усно, кодоскоп ).
Весна, весняний, память, заповіт, дерево, рік, життя, тихо, швидко, бузок, пюре, таксі.

2. Розібрати слова за будовою ( учні пишуть на дошці ):

 Захмарений, вітряк, морозиво, пухкий, приморський, сніговичок, переписка.

3. Виписати підряд слова лише із суфіксами. З початкових букв одержите перше слово із вислову І.Я.Франка  
„ … - то перша основа життя. “

Молодий, попереду, рано, навздогін, активний, перемога, цінний, малий, сухий, ясно.

4. Вилучіть із групи слів „ зайве слово “, звертаючи увагу на закінчення, і запишіть:

А) вечеря, звичаї, гай, свято, сила;
Б) любов, правило, принцип, сніданок, ніч;
В) поні, шосе, ідея, журі, таксі;
Г) вчора, тихо, зустріч, далеко, назустріч.
( Тексти завдань №4 і №5 в комп’ютері. )

5. Графічний диктант. Записати схеми слів.

Пришкільний, подорожник, пам’ятник, лісок, молодець, тепло, радісно, підземний, розмова.

3
6. Відгадати загадки ( усно ).

А) Очі в неї вузенькі,
     Ніжки в неї темненькі,
     Жовтувато – рудий кожушок.
     Хвіст у неї розкішний,
     І пухнастий, і пишний,
    А на кінчику – білий пушок. ( Лисиця )

- Дібрати споріднені слова до слова лисиця.

Б) Мій корінь шукайте в лісі,
     а префікс мій прабабця має. ( Праліс )

В) У слові підростати мій початок,
      у водяного знайдете мій корінь,
      розумний вам підкаже суфікс,
      старанний має моє закінчення. ( Підводний )

Г) Мій корінь знаходиться у думі,
     а префікс у затишку пошукайте.
      У сонливого знайдете суфікс,
      щедрий подарує вам закінчення моє. ( Задумливий )

Д) Префікс мій вказує на наближення,
     а корінь „ плаває “ у морі,
      у слові гірський суфікс і закінчення шукайте. ( Приморський )

РОБОТА З ПІДРУЧНИКОМ
7. Самостійна робота. Вправа 607 ( с. 208 ).

 8. Гра „ Східці “. Заповнити спільнокореневими словами.



4
   
        Л       І         С                                         С    А      Д







( ліси, лісок, лісник, лісний )                      ( сади, садок, садити )

9. Операційно – пізнавальний етап.

А) Вказати на слова із суфіксами зменшувально – пестливого значення та суфікси на означення згрубілості
У ластівки ластовенятко,
в шовковиці шовковенятко,
в гаю у стежки стеженятко,
у хмари в небі хмаренятко,
в зорі над садом зоренятко
вже народилося.
Лиш зажурилася старезна скеля над урвищем
 та дуба висохле стовбурище.

 Б) Словникова робота.
- Що означає слово урвище ?
Урвище – круча, обрив, прірва, безодня, ущелина, рів, канава.
Урвистий – крутий.

В). Послухайте одну із бувальщин.
  Пляж. Люди. Дві молодички з хлопчиком однакового віку.
- Васильку ! – зве молода жінка – українка синочка, стоячи на березі синього моря.
- Вася, слышишь, как красиво звучит твое имя по–украински, - із захопленням проговорила молодичка–росіянка, витираючи рушником сина, хлопчика років чотирьох.
5
  ( Учні порівнюють імена: Вася, Василько. Коментують спосіб творення)
10. Складання зв’язного тексту з деформованих речень.
 ( Використовую комп’ютер ).
Усе в лісі співає
до, пішли, лісу, ми, весною;
легенький, подихнув, вітерець;
в, заспівали, всі, лісі, дерева;
кожне, свою, співало, пісню, дерева;
співала, білокора, пісеньку, красуня, ніжну, береза;
піснею, дуб, мужньо, вчив, своєю, бути, і, відважними, нас, сильними.
За В.Сухомлинським.
( Розібрати за будовою слова: весною, вітерець, заспівали, красуня, мужньо).
.
11. Твір – мініатюра „ Моя мама “.
А) Звучить музика.
Б) Опорні слова:
мама, мамочка, матуся, матінка;
руки – теплі, ніжні, лагідні, роботящі;
очі - сині, добрі, карі, волошкові, блакитні, розумні;
серце – лагідне, щире, золоте.
В) Самостійна робота.
Г) Зачитуємо 2-3 роботи.

V. Підсумок уроку.
     Тести
(використовую компютер)

1. Укажіть спільнокореневі слоова:
а) лікувати, лікар, лікоть, лікарня;
б) вулиця, вуличка, вуличний, вулик;
в) квітка, квітник, заквітчати, квітковий.
6

2. Укажіть різні форми одного слова:
а) рука, руку, рукою, руки;
б) малювати, малюнок, замалювати, малювання;
в) дощовий, задощити, дощик, дощі;

3. Укажіть слова з нульовим закінченням:
а) полудень;           в) вгору;
б) художник;          г) голосно.

4. Укажіть слова, які не мають закінчення:
а) душно;            в) кінь;
б) січень;             г) осторонь.
        
 5. Укажіть слова, однакові за будовою:
а) хатка;             в) скринька;
б) ягідка;            г) брунька.

6. Укажіть слова, в корені яких пишеться і:
а) веч..рній;         в) щ…чка;
б) к…слий;        г) заш…піти. 


IV. Домашнє завдання.
Описати домашню тварину, використовуючи спільнокореневі слова.


Немає коментарів:

Дописати коментар