Тема: підсумковий урок по
темі „ Фразеологія “
Мета: узагальнити знання
учнів по темі; закріпити уміння знаходити фразеологізми в тексті і
використовувати у мовленні; користуватися фразеологічним словником; розвивати
пам'ять, артистизм, кмітливість, виховувати учнів у дусі народної моралі.
Обладнання: малюнки,
виставка книг по темі, фразеологічні словники, тести.
Тип уроку: урок – КВК.
Хід уроку
Звучить пісня В.Шаїнського.
Мы начинаем КВН.
Для чего? Для кого?
Чтоб не осталось в стороне
Никого, никого.
Пусть не решить нам всех проблем,
Не решить всех проблем,
Пусть станет радостнее всем,
Веселей станет всем.
Слово учителя:
А) – Дорогі
друзі!
Сьогодні
проводимо не звичайний урок, а урок КВК. Тема уроку – фразеологія. Знання
фразеології, вміле її використання – невід'ємна частина мовної культури людини.
Фразеологія – це окраса мови, могутній стилістичний засіб чіткої і дохідливої
передачі думки. Сьогодні показати свої знання та вміння готові дві команди:
„Гноми“ і „Покемони“.
Б) Представлення
журі.
Двері в наш КВК відкриває конкурс 1. «Розминка».
2
1. Команди одна одній задають питання:
А) Що таке
фразеологізм?
Б) з якою метою у
мові використовуються фразеологізми?
В) У текстах яких
стилів вони найчастіше вживаються?
Г) Де можна
знайти пояснення значення фразеологічних зворотів?
2. Учитель називає фразеологізми, а учні повинні пояснити їх значення ( команди відповідають по черзі ).
Танцювати під чиюсь дудку, точити баляси, згоріти від сорому,
впадати в очі, плутатися під ногами, робити з мухи слона, виходити з себе, сім
п’ятниць на тиждень, братися за розум, намотати на вус, правити теревені, пекти
раки, берегти як зіницю ока; засукати рукава, очам не вірити, надути губи,
повісити носа, скипіти від злості, розбити глек, товкти воду у ступі, водою не
розіллєш, набрати в рот води, як дві краплі води.
Конкурс 2. „ Власна назва “.
( Учитель називає
першу частину усталеної фрази, а учні продовжують її ).
-
Як не
вмер Данило, ( так болячка задавила ),
-
Казала
Настя, ( як удасться ),
-
Сиди
Векло ( ще не смеркло ),
-
Андрійку
( дай копійку ),
-
Ой не
ходи Грицю, ( та й на вечорниці ),
-
У
всякої Федори ( свої отговори ),
-
Парочка
( Мартин та Одарочка ),
-
На
людях Ілля, ( а вдома свиня ).
Учитель: Члени журі підводять підсумки.
Конкурс 3. „ Перекладачі “
( Перекласти фразеологізми з
російської мови на українську ).
- Бить баклуши – байдикувати,
3
- Кричать во всю глотку – дерти горло,
- Задирать нос – кирпу гнути,
- Было да сплыло – було та загуло,
- Как белка в колесе – як муха в окропі,
- Не в своей тарелке – ні в сих, ні в тих,
- Вывести на чистую воду – вивести на сухе,
- Дать стрекача – накивати п’ятами.
Конкурс 4. „ Знавці “
( Треба пояснити, який стан людини відображають слідуючі групи
фразеологізмів ).
Водою не розіллєш; дружба, доброта.
Воркують як голуби.
2. Як з цепу зірвався;
Неначе бузини об’ївся;
злість.
Аж побілів.
Ходить бобирем; гоноритися, високої думки про себе.
Задирати носа.
із води сухим вийде;
пройшов вогонь,
воду і мідні труби; досягне мети, впевненість.
Малий не промах.
Конкурс 5. „ Весела пантоміма “.
( передати значення фразеологізмів за допомогою пантоміми.
Завдання команди–супротивника – назвати його, пояснити значення. )
4
А) Задерти носа; Б)
Виходити з себе;
Братися за розум;
Надувся, як сич;
Живуть душа в душу.
Воркують як голуби.
Конкурс 6. „ Хто швидше ? “
( На дошці фразеологізми. Завдання – відкрити дужки. )
А) – ( заєць, кіт, козел ) наплакав;
- ( ведмежа, собача, вовча )
послуга;
- знає ( кішка, лисиця, собака
), чиє м'ясо з’їла;
- відкрити ( Африку, Америку,
Азію );
- битися головою об ( підлогу,
стіну, двері );
- поможе, як мертвому ( банки,
кадило, гірчичники ).
Б) – ділити шкуру не вбитого ( вовка, ведмедя, зайця );
- купити ( лиса, кота, собаку ) в
мішку4
- товкти ( зерно, перець, воду )
в ступі4
- в мішку ( голки, шила, булавки
) не утаїш;
- надувся, як ( кіт, хом’як, сич
) на погоду;
- вовк у ( ведмежій, ослячій,
овечій ) шубі.
Конкурс 7. „ Капітани “
Завдання 1. Згадати фразеологізми з назвами цих предметів:
-
пояс
( заткнути за пояс );
-
телефон
( висіти на телефоні );
-
каміння
( кидати каміння в чужий город );
-
мило
( намилити шию );
-
шишки
( всі шишки валяться );
-
вода
( набрав у рота води ).
Завдання 2. Знайти в уривках стійкі звороти і пояснити їх
значення.
1. Виявився
молодцем,
Зміг подужать
ношу –
Не ударив в грязь
лицем
І не сів в
галошу.
5
2. Лукавий
чоловік словами нас голубить,
Неначе всіх і
жалує, і любить.
Для правди, для
добра живе,
Як по воді пливе;
А ближче
придивись ти –
І видно, що виля
хвостом;
Помажу, мов
медком,
Солодше буде з’їсти.
Конкурс 8. „ Ерудити “.
Завдання 1. Зробити
синтаксичний розбір речень. ( Біля дошки по 3 представники від команди ).
1. Їм було
важко, але ніхто не думав опускати руки.
2. Розумієш,
дубово голово, що ти наробив?
3. Сторож
комарика придавив.
|
1. Він
виконав доручення з горем пополам.
2. Івана
гукають, а він і вухом не кивне.
3. Ідемо
тепер разом, садова голово!
|
Завдання 2. Підібрати
синоніми.
( Біля дошки по 3
представники від команди ).
1. Слід
простив.
2. Пальчики
оближеш.
3. Замітати
сліди.
|
1. Дивитися в
оба.
2. Водити за
ніс.
3. Пекти
раки.
|
6
Завдання 3. Підібрати антоніми ( робота з картками ).
Картка 1.
1. Дати волю
язикам.
2. Жити душа
в душу.
3. Бити
байдики.
|
Картка 2.
1. Засукати
рукава.
2. Розбити
глек.
3. Ні пари з
уст.
|
Конкурс 9. „ Комплімент “.
Учитель: Команди
старалися, показали свої знання та вміння, талант та кмітливість.
Вони заслуговують на похвалу. Надаємо слово кожній команді, яка буде говорити
похвальне слово команді – суперниці.
Учитель: Поки члени журі
оцінюють ваші газети ( випущені вдома ) – дружній шарж на супротивників,
підводять підсумки, я звертаю вашу увагу на виставку книг. Вони допоможуть вам
розширити знання з теми „ Фразеологія “, поповнити свій лексичний запас, що
зробить вас приємними і цікавими співрозмовниками.
Підсумок уроку.
Останнє слово
членам журі. Нагороди. Поздоровлення. ( звучить музика ).
Немає коментарів:
Дописати коментар